http://sedayedaneshjoo.ir/
http://hamedanvarzesh.ir/
http://malayeriha.ir/
http://www.dana.ir/
ستاد نماز جمعه قهاوند
کد مطلب: 27246
تاریخ : 23. خرداد 1396 - 9:17
همان شبی که سرنوشت یک‌سال ما مقدر می‌شود و برای زیبا گام برداشتن در این یک‌سال باید از خداوند طلب یاری کرد.

به گزارش جهاد پرس ، شب های احیا ماه مبارک رمضان با ضربت خوردن مردی رنگ شهادت به خود می گیرد که اهل انصاف و انسان شناسان وارسته او را دوست دارند و تحسینش می کنند

شب قدر همان شب روشن‌تر از روزی است که فرشتگان خداوند از عرش به زمین می‌آیند و مهمان دل‌های شب زنده‌داران می‌شوند.

همان شبی که سرنوشت یک‌سال ما مقدر می‌شود و برای زیبا گام برداشتن در این یک‌سال باید از خداوند طلب یاری کرد.

شب قدر همان شبی است که خداوند لبخندش را بر چهره خسته‌مان جا می‌دهد و مسیر سبز سعادتمندی را برایمان نورانی می‌کند، همان شبی که برای زدودن زنگارها وجودمان یا رب می‌گوییم و امید بخشش داریم.

شب قدر شب نزول آیات امیدبخش خداوند، همان قرآن سراسر نیکی و درستی است که چراغ راه بندگانش می‌شود.

شب قدر شب کنار گذاشتن کدورت‌ها و بخشایش است، شبی که خداوند در انتظار بخشودن بی‌بهانه گناهان من و توست.

شبی که خداوند زمین را ستاره باران می‌کند و قاصدک‌های آسمانی که از بهشت رهسپار زمین می‌شوند، میان دستان بندگان خوش خبری می‌کنند.

روایت شده است که شب قدر به‌سبب نزول قرآن، شبی شکوهمند است، شبی که والاترین و پربرکت‌ترین شب‌های سال به‌شمار می‌رود. از رویدادهای مهم این شب، تعیین سرنوشت آدمی است. در این شب حوادث و امور نیک و بد سال پیش روی انسان رقم می‌خورد. انسان در این شب معجزه‌ای به‌نام «دعا» در اختیار دارد که به کمک آن تا حدی سرنوشت خود را در این شب تعیین می‌کند. دعا و ندامت از گناهان دو بال انسان برای رهایی از جهنم پلیدی‌ها و پلشتی‌های دنیوی است، در این شب معبود هستی بیقرار شنیدن نوای «سبحانک یا لا الله الا انت، الغوث الغوث، خلصنا من نار یا رب» انسان سیه‌روی و رهیده است، عجیب معبودی است که مرا و تو را با همه روسیاهی‌ها و گناهان می‌پذیرد، آن هم پذیرشی با عشق و شوق. خوش به حال ما که آفریدگار داریم که کریم الصفح است، بخشنده‌ای که بدون هیچ چشمداشتی می‌بخشد، محبوی که هم عشق است، هم عاشق و هم معشوق، به‌راستی ای انسان خوش به حال تو که این‌چنین محبوبی درگاه خدایی هستی که عزازیل را به‌خاطر سجده نکردن تو از درگاهش راند، چون تو را اشرف مخلوقات نامید و شیطان هیچ‌گاه تاب دیدن این لحظه را نداشت و سوگند یاد کرد تا جهان در گردش است، می‌کوشد تو را از راه یکتاپرستی به بیراهه بکشاند اما ای انسان تو قدر این بزرگی و عشق خدایت را می‌دانی؟! خدایی که تا زنده‌ هستی درهای توبه و رحمت خود را بر تو گشوده است و با اطمینان به شیطان رانده شده گفته است، بندگان خالص من هیچ‌گاه اسیر وسوسه‌های تو نمی‌شوند... . 
پس به شکرانه این شب با عشق بخوان سوره «قدر» را؛ «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ ﴿۱﴾ وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ ﴿۲﴾ لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿۳﴾ تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ ﴿۴﴾ سَلَامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿۵﴾؛ ما [قرآن را] در شب قدر نازل كردیم (۱) و از شب قدر چه آگاهت كرد (۲) شب قدر از هزار ماه ارجمندتر است (۳) در آن [شب] فرشتگان با روح به فرمان پروردگارشان براى هر كارى [كه مقرر شده است] فرود آیند (۴) [آن شب] تا دم صبح صلح و سلام است (۵)». 
آری در این شب خدا دلتنگ بازگشت تو است، ای که سال‌ها به خواب خوش بیخبری و غفلت فرورفته‌ای، وقت آن است که به خود باز آیی و ببینی هنوز هم می‌توانی به خودت ببالی؟ چقدر در کارهایت رضایت خدایت را در نظر داشتی؟ آیا توانستی گره‌ای از مشکلات برادر یا خواهرت را بگشایی؟ یا چقدر علی‌‌وار در کوچه‌پس کوچه‌های شهر به‌دنبال سیر کردن شکم کودک و خانواده‌ای بودی که خدا بارها تو را به سوی او و گرفتن دستانش سفارش کرده است؟ آیا در حساب و کتابت خدا را در نظر داشتی؟ چقدر در گفتار و رفتارت به دستورات الهی وفادار بودی؟ چقدر کوشیدی تا اخم و غم میهمان چهره و دل پدر و مادرت نشود؟ ... آری وقت این است که امشب بنشینی و با خودت رو راست باشی آیا بعد از پایان خلوتت با حق، خود را شایسته عنوان «انسان بودن» می‌دانی؟!!
 

مشتاقان دیدار مهدی فاطمه (س) به هوش باشید ...

همه آنانی که اندک توجهی به امام زمان (ع) معطوف داشته و پیرامون ظهور آن حضرت نظری انداخته اند، می دانند که تنها پنج نشانه ی حتمی از نشانه های ظهور آن حضرت باقی مانده است که عبارتند از: 1-خروج و شورش سفیانی، 2-خروج و قیام یمانی، 3-صیحه ی آسمانی، 4- خسف بیداء، و 5- قتل نفس زکیه.

شیعه 12 امامی زمانی اعتقادش کامل است که ولایت حقه حضرت صاحب الزمان (عج) درخشان ترین وجه اعتقاد او را تشکیل دهد؛ لذا اکنون بی صبرانه در انتظار وقوع نشانه های حتمی ظهور بوده و خداوند را به عزیزانش در دعاهایشان می خواند تا این فاصله و انتظار را به پایان رسانده، و وجودش را به دریای پرمهر و عطوفت وجود شریف امام زمان (ع) نایل سازد.

اعمال مشترک شب های قدر

1- مقارن غروب آفتاب شب قدر غسل شود.
2- در شب قدر دورکعت نماز اقامه شود، در هر رکعت بعد از حمد ، هفت مرتبه سوره توحید خوانده شود. بعد از نماز هفتاد بارذکر " استغفرالله و اتوب الیه" گفته شود.
3- قرآن به سرگرفتن در شب قدر و خدا را به چهارده مصوم سوگند دادن .
4- خواندن زیارت امام حسین علیه السلام در شب قدر.
5- احیای این شبها.

اعمال مخصوص شب نوزدهم

1- صد بار ذکر " استغفرالله ربی واتوب الیه ".
2- صد بار ذکر " اللهم العن قتلة امیرالمومنین"
3- دعای اللهم اجعل فیما تقضی و تقدر من الامر المحتوم ...
سیره عبادی حضرت زهرا (س) در شب قدر
 

دیدگاه شما

آخرین اخبار