http://sedayedaneshjoo.ir/
http://hamedanvarzesh.ir/
http://malayeriha.ir/
http://www.dana.ir/
ستاد نماز جمعه قهاوند
کد مطلب: 24365
تاریخ : 14. مرداد 1395 - 16:31
آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، یکی از عناصر کلیدی تحقق اقتصاد مقاومتی است، اما باید دید این آموزش ها تا چه اندازه، نتیجه مطلوب یعنی اشتغال‌زایی را به دنبال دارد.

به گزارش جهاد پرس ، به نقل از نافع، هرچند برخی از سر تفنن یا گذراندن اوقات فراغت در دوره های مهارت آموزی شرکت می کنند، اما هر ساله شمار زیادی از جوانان، بانوان و افراد جویای کار با حضور در کلاس های آموزش فنی و حرفه ای به دنبال یاد گرفتن مهارت لازم برای شغلی خاص هستند.

بنابر اعلام اداره کل فنی و حرفه ای استان، پارسال نزدیک به 44 هزار نفر با حضور در آموزشگاه های آزاد و دولتی از آموزش های فنی و حرفه ای بهره مند شده اند که 59 درصد آن ها را کارجویان تشکیل می دهند.

درواقع می توان گفت بخش عمده ای از این افراد که عمدتا جوانان و زنان خانه دار هستند با هدف یادگیری مهارت و کسب شغل در دوره ها شرکت می کنند، اما وجود مشکلات متعدد همچون نداشتن سرمایه لازم یا کم ارزش شمردن مدارک فنی و حرفه ای از طرف دستگاه ها یا صاحبان حرف و مشاغل موجب شده تا همچنان شاهد وجود بیکاری در بین این قشر باشیم.

مدیرکل آموزش‌های فنی و حرفه ای استان همدان در این باره به خبرنگار ما گفت: افرادی که برای یافتن شغل به آموزش روی می آورند در ابتدای ثبت نام با عنوان "کارجو" در مراکز متمایز می شوند و سپس مسئول رهگیری اداره از طریق سامانه های موجود به بررسی نتیجه اشتغال آن ها می پردازد.  

علیرضا مهرابی، توانمندسازی افراد جامعه را از مهمترین وظایف این اداره بیان کرد و افزود: این آموزش ها نقش مؤثری در توانمندسازی افراد جامعه، اشتغال‌زایی و بهبود کیفیت تولیدات داخلی دارد.

وی تصریح کرد: با تربیت نیروی متخصص می‌توان بهره‌وری را افزایش داده و کالای باکیفیت تولید کرد که در نهایت موجب جلوگیری از ورود کالای خارجی و اشتغال‌زایی می‌شود.

مهرابی با اشاره به برخی از سیاست‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای برای عمل به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی اظهارکرد: پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور، سازماندهی نظام ملی نوآوری، مدیریت مصرف با تأکید بر سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف و رونق فرهنگ کار به جای مدرک‌گرایی از مهمترین این برنامه‌ها به شمار می‌رود.

وی، ارتباط با دستگاه‌های دولتی و کارآفرینان، شناسایی مشاغل جدید و ارتباط مؤثر با بازار کار را از دیگر برنامه‌ها و سیاست‌های راهبردی فنی و حرفه‌ای در این زمینه عنوان کرد.

مدیرکل آموزش‌های فنی و حرفه ای استان ادامه داد: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از کارکردها و قابلیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهمی برخوردار بوده و تأثیر مستقیمی بر توسعه کشور دارند.

مهرابی تصریح کرد: ۸۵ درصد ورودی‌ها به فنی و حرفه‌ای را افراد بدون مهارت و ۷۲ درصد را فارغ‌التحصیان دانشگاهی تشکیل می‌دهند.

وی اضافه کرد: ۷۵ درصد مراجعان، افراد 15 تا 30 ساله بوده و متأسفانه عرضه و تقاضا در رشته های دانشگاهی و نیاز بازار کار با یکدیگر همخوانی ندارد.

مهرابی با اشاره به فعالیت ۱۸۰ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای در استان همدان گفت: پارسال 17 هزار نفر در ۲ هزار و ۲۰۵ دوره آموزشی آموزشگاه‌های آزاد و 27 هزار نفر در یک هزار و ۴۰۸ دوره آموزشگاه‌های دولتی شرکت کرده اند.

وی از 59 درصد اشتغال مفید برای کارجویان خبر داد و افزود: از ابتدای سال تاکنون نیز ۶۰۵ هزار نفرساعت در ۲۴ رشته آموزش دیده اند.

دیدگاه شما

آخرین اخبار