http://sedayedaneshjoo.ir/
http://hamedanvarzesh.ir/
http://malayeriha.ir/
http://www.dana.ir/
ستاد نماز جمعه قهاوند
کد مطلب: 24391
تاریخ : 18. مرداد 1395 - 8:06
نبود باور نسبت به اقتصاد مقاومتی در همه بخش‌ها به مانعی برای تحقق این مهم تبدیل شده است.

به گزارش جهاد پرس ، به نقل از فارس، «اقتصاد»، «صنعت»، «تولید»، «رکود» و «رونق»، کلماتی هستند که این روزها هرچند زیاد به گوش می‌رسند اما هنوز در چنبره مشکلات قرار دارند و همواره خبری از آخرین کلمه یعنی رونق نیست.

فعالان بخش خصوصی همچنان اعتقاد دارند هنوز مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به طور کامل اجرایی نشده و بانک‌ها چندان به دستورالعمل دولت توجه نمی‌کنند. البته استاندار همدان نیز همه آمارهای ارائه شده از سوی دستگاه‌ها را درباره اجرایی شدن مصوبات ستاد تسهیل نپذیرفته و اعتقاد دارد که دریافت تسهیلات توسط واحدهای تولیدی ،‌به معنای اجرای این مصوبات است.

فعالان بخش خصوصی اعتقاد دارند که بانک، بیمه و مالیات بحرانی بودن وضع اقتصاد را درک نکردند و به جای کمک به حل این مشکلات تنها به دنبال تأمین منافعشان هستند، این در حالی است که اگر واحدهای تولیدی از بین بروند، منافع همه آنها به خطر خواهد افتاد.

با این مسائل در حالی مواجه هستیم که اهمیت تولید ناخالص داخلی در تولید ثروت و پایداری و ثبات اقتصادی بر هیچ فردی پوشیده نیست و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز از سوی امام خامنه‌ای(مد ظله‎العالی)، برای تحقق بخشیدن به این مهم ابلاغ شده است.

سیاست‌هایی که به نظر می‌رسد هنوز سه قوه آنچنان که باید و شاید به آن باور پیدا نکرده و گام‌های استواری در این حوزه برداشته نشده است. با این وجود صاحبان واحدهای تولیدی که امروز خط مقدم جهاد اقتصادی هستند، پیشنهادات و نقاط قوت و ضعف را بیان می‌کنند و امیدوارند مورد توجه مسؤولان ارشد استان و کشور قرار گیرد.

موانع بر سر راه تحقق مصوبات ستاد تسهیل استان

 رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شهرستان ملایر در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان به سهولت اجرایی نمی‌شود، اظهار کرد: در راه اجرای این مصوبات موانعی ایجاد می‌شود که باعث به نتیجه نرسیدن آن است.

محمدرضا گلستانی با بیان اینکه یکی از این موارد اختصاص تسهیلات سرمایه درگردش است، افزود: بین آیین نامه‌ها و بخش‌نامه‌های بانک مرکزی و دستور دولت مغایرت دارد به طوری که بانک‌ها نمی‌توانند دستور دولت را اجرا کنند.

وی با بیان اینکه بانک‌ها در زمان تخصیص تسهیلات جدید، طلب خود را برداشته و باقیمانده آن را می‌پردازند، تصریح کرد: البته برای اختصاص باقیمانده تسهیلات نیز باید تولیدکننده مبلغ بدهی خود را بپردازد و سپس تسهیلات را دریافت کند.

بانک‌ها به استانداری القا کردند که امکان رد دین وجود ندارد

عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی استان همدان با اشاره به اینکه این مسئله خلاف بخشنامه دولت بوده و منشأ قانونی ندارد، ادامه داد: بانک‌ها به استانداری القا کردند که امکان رد دین وجود ندارد و به همین دلیل تا کنون هیچ فردی موفق نشده است، این تسهیلات را دریافت کند.

وی با بیان اینکه برخی از موارد مطرح شده در ستاد تسهیل مانند چگونگی تقسیط تسهیلات پیش از مطرح شدن، اقتصاد مقاومتی نیز وجود داشته، خاطرنشان کرد: زمانبندی تقسیط تسهیلات پیش از این نیز وجود داشت و نیازی به جلسه و حضور استاندار، نماینده مجلس و مدیران کل نبود و تنها یک منت بر مردم است.

گلستانی با اشاره به اینکه بخشنامه دولت به صراحت بیان می‌کند بدهی واحدهای تولیدی در ارائه تسهیلات جدید مانعی ایجاد نمی‌کند، گفت: بدهی واحدهای تا سقف یک میلیارد تومان به صورت خودکار امهال می‌شود، اما بانک‌ها نمی‌پذیرند و به استانداری نیز این باور را القا کردند.

بخشیدن جرائم پلکانی، بخشی از قانون که مغفول ماند

وی با بیان اینکه قانون رفع موانع تولید در اردیبهشت سال 94 تصویب شده، اظهار کرد: در این قانون آمده که واحدهای تولیدی از سال 89 خارج از اراده خود دچار مشکل شدند و بر این اساس باید جرائم پلکانی بخشیده شود.

این تولیدکننده افزود: اما بانک‌ها در تدوین آیین نامه اجرایی، تنها اعلام کردند که برای قراردادهای پس از تاریخ چهارم مهرماه 94 این قانون را اعمال می‌کنند و قبل از آن مغفول باقی مانده است.

وی با اشاره به اینکه جرائم پلکانی تسهیلات مصداق عینی ربا است، تصریح کرد: در ستاد تسهیل نباید به بدهی واحدهای تولیدی توجه کنند، بلکه استانداری همدان می‌تواند صندوقی با بودجه اندک تدارک ببیند تا در زمان اخذ تسهیلات بدهی واحد تولیدی از این صندوق پرداخت شود و پس از تخصیص تسهیلات مبلغ مورد نظر به صندوق بازگردد.

گلستانی با بیان اینکه در ستاد تسهیل امور روزمره‌ و آنچه قبلا وجود داشت انجام می‌شود، ادامه داد: در صورتی که چه ستاد تسهیل وجود داشت و چه نداشت امکان انجام امور روزمره امکان پذیر بود.

وی با اشاره به اینکه با توجه به واردات، واحدهای تولیدی داخلی امکان رشد ندارند، خاطرنشان کرد: همه ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی هنوز آماده اجرای اقتصاد مقاومتی نشدند تا حداقل فرمایشات مقام معظم رهبری را جدی بگیرند.

واردات بی‌رویه بلای جان تولید داخلی

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شهرستان ملایر با بیان اینکه پس از سخنان مقام معظم رهبری، صدا و سیما تبلیغ کالای خارجی می‌کند، گفت: بازار ایران مغلوب واردات بی‌رویه کالاهای مشابه تولید داخل است که متاسفانه با سیاستگذاری اشتباه، کشور جولانگاه کالای خارجی و عمدتاً بی‌کیفیت چینی و ترکی شده و منابع مالی و ارزی کشور در خدمت اشتغال جوانان و کارگران خارجی قرار گرفته است.

 وی با اشاره به اینکه تمام واحدهای تولیدی یک مسئولیت اجتماعی دارند، اظهار کرد: فردی که به دلیل نامساعد بودن شرایط بازار، سرمایه خود را به حوزه ساخت و ساز می‌برد، مسئولیت اجتماعی ندارد، بنابراین همه ما باید این مسئولیت را پذیرفته و به آن تعهد داشته باشیم.

گلستانی با اشاره به اینکه بانک، تأمین اجتماعی و مالیات نیز مسئولیت اجتماعی دارند، افزود: بنابراین جزیره‌ای فکر کردن و تلاش برای اینکه تنها گلیم خود را از آب بکشند بیرون، کشور را به ناکجا آباد خواهد برد.

وی با بیان اینکه این نوع نگاه باعث می‌شود که واحد تولیدی از بین می‌رود، تصریح کرد: ادامه این روند و نداشتند مسئولیت اجتماعی باعث از بین رفتن سازمان تأمین اجتماعی خواهد شد چراکه وقتی واحد تولیدی وجود نداشته باشد با کدام حق بیمه این سازمان می‌تواند سرپا بماند.

همه باید مسئولیت اجتماعی داشته باشند

عضو پارلمان بخش خصوصی استان همدان با اشاره به اینکه متأسفانه تأمین اجتماعی به جای درک وضعیت نامناسب واحدهای تولیدی، بر بن کارگری نیز بیمه تأمین کرد، ادامه داد: این مسئله با مسئولیت اجتماعی منافات دارد و این چنین برداشت می‌شود که وجود رکود برای این سازمان مهم نیست.

وی خاطرنشان کرد:‌ به سازمان تأمین اجتماعی پیشنهاد دادیم که بیمه بیکاری را در صندوقی ذخیره کند و به صورت تسهیلات بی‌بهره در اختیار واحدهای تولیدی به عنوان سرمایه در گردش قرار دهند که یک ساله نیز بازمی‌گردد.

گلستانی با بیان اینکه این اقدام می‌توانست به کاهش قیمت تمام شده تولید کمک شایانی انجام دهد، گفت: با این شرایط کالاهای داخلی توان رقابت بیشتری در بازار داخل و خارج پیدا می‌کند و اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی محقق می‌شود.

به واحدهای تولیدی فرصت احیا شدن بدهید

وی با اشاره به اینکه وقتی همه اعتقاد دارند که وضعیت اقتصادی کشور دچار بحران است، آیا سازمان مالیاتی کشور باید بر اخذ 25 درصد مالیات پافشاری کند، اظهار کرد: باید فرصت احیا شدن به واحدهای تولیدی را بدهند و پس از آن مالیات خود را وصول کند.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی ملایر با بیان اینکه برای بهبود عملکرد ستاد تسهیل پیشنهاداتی داریم، افزود: به منظور جلوگیری از ناکارآمدی خروجی‌ها و مصوبات ستاد تسهیل، این جلسات زیر نظر و با حضور نماینده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور برگزار شود.

وی تصریح کرد: هرگونه دستورالعمل یا بخشنامه‌هایی که هزینه و یا بار مالی برای فعالان اقتصادی کشور دارد ابتدا در ستاد اقتصاد مقاومتی بررسی و تصویب گردد.

گلستانی تأکید کرد: نمایندگان بخش خصوصی نیز باید با داشتن حق رای در ستاد اقتصاد مقاومتی حضور فعال داشته باشند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار