26. مهر 1397 - 11:02   |   کد مطلب: 7178
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی که بودجه کل کشور 70 هزار میلیارد تومان بود، ما به مردم 41 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کردیم، امروز بودجه کل کشور 750 هزار میلیارد تومان است، بازم هم 41 هزار میلیارد تومان یارانه می‌دهیم.

به گزارش پایگاه خبری جهادپرس،حمیدرضا حاجی‌بابایی صبح امروز در جمع صنعتگران همدان با بیان اینکه ریل‌گذاری اقتصادی مشکل دارد زیرا قدیمی‌ترین امور اقتصادی کشور را حل نکردیم، اظهار کرد: باید دید نقش بخش خصوصی و دولت در اقتصاد چیست؟ صنعت را دولتی می کنیم، بعد به دنبال خصوصی کردن آموزش و پرورش و بهداشت و درمان هستیم.

وی گفت: آمریکا که ادعای بالاترین پیشرفت را در جهان دارد، آموزش و پرورش دولتی و صنعت صد درصد خصوصی دارد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با بیان اینکه هر زمان اراده کردیم، بخشی را خصوصی کنیم آن را خصولتی کردیم، افزود: بدتر از شرکت‌های خصولتی، مدیران خصولتی است که ایجاد کرده‌ایم.

وی درد بی‌درمان اقتصاد کشور را وجود مدیران خصولتی دانست و گفت: اینها مدیرانی هستند که 40 سال است هم در دولت هستند و هم در بخش خصوصی، این بیماری صنعت ماست، اگر توانستیم اول نقدهایی که صرفا بر دولت‌ها متمرکز هستند را کنار بگذاریم و صرفا با انگیزه بهبود آسیب‌شناسی کنیم و براساس رویکردهای علمی و به‌روز راهکار ارائه کنیم، می‌توانیم به بهبود شرایط امیدوار باشیم.

حاجی‌بابایی ادامه داد: وقتی در بخش مسکن رکود ایجاد می‌کنند، 3 هزار و 600 شغلی که مستقیم و غیر مستقیم به مسکن وابسته هستند، بی‌ثباتی می‌شوند.

رویکرد بانک‌های ما دلالی است نه تولیدی

وی افزود: از طرف دیگر رویکرد بانک‌های ما دلالی است نه تولیدی، پرداخت وام و دریافت سودهای کمرشکن رویه بانک‌های ما شده است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با بیان اینکه در طول دو ماه 33 میلیارد دلار ثبت سفارش برای ارز 4200 تومان نوشته شده که 11 میلیارد و 300 میلیون آن پرداخت شده است، اظهار کرد: با احتساب میانگین دلار 10 هزار تومانی، 68 هزار میلیارد تومان یارانه فقط در طول دو ماه به یک نفر داده شده است، این در حالی است که کل یارانه کشور که در طول یک سال به مردم پرداخت می‌شود، 41 هزار میلیارد تومان است.

وی گفت: زمانی که بودجه کل کشور 70 هزار میلیارد تومان بود، ما به مردم 41 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کردیم، امروز بودجه کل کشور 750 هزار میلیارد تومان است، بازم هم 41 هزار میلیارد تومان یارانه می‌دهیم.

حاجی‌بابایی افزود: زمان تدوین برنامه ششم با تاکید رئیس مجلس جلسه‌ای را با مدیران پتروشیمی تشکیل دادیم، ماده‌ای در برنامه آوردیم که براساس آن حدود 5 میلیارد دلار خوراک‌ پتروشیمی ارزان شود که در کمیسیون هم به تصویب رسید، اما زمانی در صحن مجلس مطرح شد، گزارش‌هایی را دریافت کردم که خودم این ماده را حذف کردم، چطور ممکن است پتروشیمی که نه دولتی و نه خصوصی و همه مدیران آن وزیر و وکیل هستند، از یارانه دولتی استفاده کند؟

1750 هزار میلیارد تومان نقدینگی در جامعه سیل ایجاد می‌کند

وی تاکید کرد: در این زمینه مجلس هم مقصر است، باید پیگیری شود که پشت این برنامه‌ها و فعالیت‌ها چه کسی قرار دارد؟ اقتصاد ما در این نقاط زمین‌گیر شده است.

عضو کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: از طرف دیگر 12 تا 18 میلیارد تومان از درآمدهای ارزی ما به همین راحتی اتلاف می‌شود، خوراک ارزان، برق ارزان، انرژی و کارگر ارزان در اختیار پتروشیمی که معلوم نیست مال دولت یا بخش خصوصی است گذاشته‌ایم،این مدیر خصولتی محصول را در امارات یا سلیمانیه می‌فروشد، ارز را 18 هزار تومان می‌فروشد، این آقا می‌شود گل سرسبد و تولیدکننده واقعی ورشکست می‌شود!

وی گفت: چرا مطالب غیر واقعی را مطرح می‌کنیم، تا کی می‌خواهیم بگوییم اگر این و آن سنگ نمی‌انداختند، وضعیت بهتر می‌شد، تا کی به دنبال مقصرتراشی هستیم، 1750 هزار میلیارد تومان نقدینگی در جامعه سیل ایجاد می‌کند، 45 درصد از این پول فریرز است، یعنی واقعیت پولی ندارد.

حاجی‌بابایی در تبیین این مطلب گفت: یعنی شما 100 میلیارد تومان وام گرفته‌اید، بانک محاسبه کرده تا 20 سال آینده 200 میلیارد تومان بازپرداخت کنید، اینها جزء درآمد محاسبه شده و نقدینگی بالا رفته است، الان این وضعیت اقتصادی کشور است.

وی با بیان اینکه وام‌های گوناگون و اوراق صادر شده که در نتیجه تزریق پول غیر واقعی، قیمت بانک مرکزی بالا می‌رود، اظهار کرد: 90 هزار میلیارد تومان پولی که وجود ندارد را به پول‌ها اضافه می‌کنید، یعنی از جیب مردم 90 هزار میلیارد تومان برمی‌داریم، این مشکل اقتصاد ماست.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس گفت: شفافیت در اقتصاد این نیست که تمام فعالیت‌های اقتصادی ما در اختیار آمریکا قرار گیرد، شفافیت یعنی اسامی تمام مدیران پتروشیمی در سامانه مشخص و درآمدها معلوم و دراختیار مردم باشد.

از 11 میلیارد و 300 میلیون دلار ثبت سفارش فقط 2 هزار و 300 میلیون دلار مشخص شده است

وی اضافه کرد: از 11 میلیارد و 300 میلیون دلار که ثبت سفارش شده است، با وجود همه فریادها 2 هزار و 300 میلیون دلار مشخص شده است.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه معتقدیم پول گم نشده و هست، اظهار کرد: افرادی که پول را دریافت کردند، مشخص نیست، البته قوه قضاییه در حال پیگیری است.

وی با اشاره به اینکه فردی 240 میلیون یورو برای ثبت سفارش دریافت کرده است اما یک دانه پیاز هم وارد نکرده است، افزود: این فرد فقط پول را دریافت و آن را تبدیل کرده است.

برای بعضی از افراد وضعیت دریافت ارز بی‌حساب و کتاب برقرار است

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس گفت: برای بعضی از افراد، این وضعیت دریافت ارز بی‌حساب و کتاب برقرار است و هیچ نظارتی نیست، در حالی که یک صنعتگر ما باید دست‌هایش بسته باشد و در وضعیت اقتصادی ورشکست شود.

وی گفت: برای بهبود وضعیت اقتصادی باید در اقتصاد کشور شفافیت ایجاد شود یعنی معلوم شود کجای اقتصاد ما خصوصی است و کجای آن دولتی؟

حاجی‌بابایی ادامه داد: ماده‌ای در برنامه ششم به تصویب رساندیم که هرگونه قرارداد دولتی باید در سامانه ای قرار گیرد و در دسترس باشد تا زمانی که اقتصاد شفاف و خصوصی نشود، رقابت معنا ندارد.

30 میلیون نفر باید حمایت شوند تا بتوانند در شرایط موجود زندگی کنند

وی با بیان اینکه باید صادرات تقویت شود که لازمه آن رقابتی کردن اقتصاد است، اظهار کرد: ما باید مدیریت و سازماندهی کنیم، 30 میلیون نفر باید در کشور حمایت شوند که بتوانند در شرایط موجود زندگی کنند.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: نباید اشتباه کنیم که اگر به نفع ترامپ بود، برجام را نقض نمی‌کرد، ترامپ مقایسه می‌کند، اوباما چقدر از ما امتیاز گرفته است، به دنبال جریمه کردن ماست، اینها همه بهانه برای گرفتن امتیاز است، آمریکا به دنبال کمرنگ کردن ارزشها و آرمان‌های ماست.

وی بیان کرد: مدتی ما خودمان را تحریم کردیم و تمام واردات ارز و دلار ممنوع بود، حل مشکل اقتصاد ما در همراهی با آمریکا نیست، ما اگر اراده کنیم و بخواهیم می‌توانیم اقتصاد کشور را سامان دهیم،

دیدگاه شما

آخرین اخبار