13. آذر 1397 - 20:03   |   کد مطلب: 7214
پاكبانان همدان و حقوق معوقه چند ماهه...
جيب پاكبانان پاك پاك...!/ درد «بی‌پولی»
تعدادی از نیروهای مجموعه خدمات شهری شهرداری همدان از مهرماه حقوق نگرفته‌اند و در این شرایط اقتصادی از شهرداری و شورای شهر تقاضای رسیدگی به این موضوع را دارند.

به گزارش پایگاه خبری جهادپرس، «همدان شهر تمیزی است»... تمام مسافران و میهمانانی که وارد این شهر می‌شوند، این موضوع را یکی از نقاط مثبت همدان عنوان می‌کنند و از پاکیزگی شهر می‌گویند.

اما چه کسانی در این اتفاق خوب نقش دارند؟ مشخصاً نیروهای خدماتی و فعالیت شبانه‌روزی آنها، کسانی که از خود می‌گذرند تا به تعهداتشان عمل کنند.

روزهای برگ‌ریزان پاییزی که برای مردم جذاب است و دلنشین، روزهای سختی را نصیب کارگران شهرداری می‌کند زیرا هر روز با انبوهی از برگ‌ها مواجه هستند که جمع‌آوری آن از کف زمین صبر بسیار می‌خواهد و توانی مضاعف.

برف روزهای زمستان هم که زیبایی خاصی به شهر می‌بخشد برای کارگران شهرداری در سوز و سرما طاقت‌فرساست و باید در این روزهای سرد مشغول تمیز کردن شهر از برف و یخ شکنی معابر باشند.

در تابستان هم با وجود گرمای سوزان، پاکسازی شهر در اولویت است و زحمات پاکبانان بسیار، اما در قبال تعهد پاکبانان، تعهدی را نیز شرکت‌های پیمانکاری و شهرداری دارد تا خستگی را از تن این زحمت‌کشان بیرون کنند.

تعدادی از نیروهای مجموعه خدمات شهری حقوق چندین ماه گذشته خود را دریافت نکرده‌اند و در این روزهای سختی که شرایط اقتصادی در کشور ایجاد شده، روزگار را به سختی می‌گذارنند.

از مهرماه حقوق نگرفته‌ایم

یکی نیروهای مجموعه خدمات شهری شهرداری در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه از مهرماه حقوق دریافت نکرده‌ایم، اظهار کرد: حدود سه ماه از فصل پاییز می‌گذرد و ما همچنان پرداختی نداشتیم.

وی با بیان اینکه طی این چند ماه شهرداری تنها بن‌های کالایی را به ما داده است، افزود: این بن‌ها متعلق به فروشگاه رفاه است و باید از این مراکز خرید کنیم، در حالی که شاید تمایل داشته باشیم که از فروشگاه‌های با نرخ ارزان‌تری خرید داشته باشیم.

این کارگر شهرداری با بیان اینکه بن کالا مشکل مالی ما را حل نمی‌کند، تصریح کرد: هزینه یک خانوار تنها خوراک نیست، اجاره خانه، هزینه تحصیل و سایر خریدهای خانوار نیازمند مبالغ نقدی است.

حقوق کارگران قبل از حقوق مدیران پرداخت شود

این در حالی است که شورای شهر همدان طبق مصوبه‌ای با اشاره به گلایه‌مندی کارکنان و کارگران شهرداری از دیرکرد در پرداخت حقوق خود اظهار کرده است، باید در شورا تصمیماتی را اتخاذ کرد که این افراد زحمتکش دغدغه‌ای به نام حقوق نداشته باشند.

طبق اعلام نظر شورای شهر همدان تأکید شده، باید حقوق کارگران قبل از حقوق مدیران پرداخت شود و شهرداری با پیمانکارانی که به وظایف خود عمل نکردند از انعقاد مجدد قرارداد خودداری کرده و در لیست سیاه قرار دهد.

پرداخت حقوق کارگران شهرداری طبق یک روال انجام می‌شود

در ادامه شهردار همدان در گفت‌وگو با فارس در زمینه تأخیر در پرداختی حقوق کارگران اظهار کرد: حقوق عقب‌افتاده نداریم بلکه پرداختی‌ها بر اساس یک روالی انجام می‌شود.

عباس صوفی بیان کرد: پرداخت حقوق کارگران بر اساس قراردادی که با شرکت پیمانکاری داریم، بر اساس صورت وضعیتی پرداختی‌ها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در این زمینه شهرهای دیگر از جمله شهرهای همسایه همدان را باید مقایسه کرد، ادامه داد: روال پرداخت حقوق روال منطقی است و اصول کار نیز همین است و باید پس از اعلام صورت‌وضعیت و تایید پرداختی صورت گیرد.

شهردار همدان با تأکید بر اینکه حقوق کارگران عقب‌افتادگی ندارد گفت: قبلا پرداختی‌ها با تأخیر بیشتری انجام می‌شد، اما اکنون این موضوع به نسبت وضعیت بهتری گرفته است.

وی با قبول اینکه وضعیت اقتصادی نامناسب است، گفت: از زمانی که بنده شهردار شدم به همه از جمله نیروهای شهرداری و خدماتی بن کالایی دادم و همه از خدمات شهرداری برخوردارند، در صورتی که در گذشته چنین نبود.

صوفی با تأکید بر اینکه سعی ما بر این است که حقی از کسی ضایع نشود، تصریح کرد: در این زمینه به لباس نیروهای خدماتی و همچنین پرداختی آنها توجه صورت می‌گیرد.

حقوق کارگران پرداخت نشده که پیگیری می شود

عضو شورای شهر همدان نیز در این خصوص اظهار کرد: اینکه تا دو ماه حقوق به کارگران خدمات شهری پرداخت نشده درست است اما گویا شهرداری منطقه ۴ حقوق مهر را پرداخت کرده و آبان‌ماه مانده است.

فتحی با بیان اینکه بقیه مناطق نیز چند روز آینده پرداخت می‌کنند، گفت: پرداخت به موقع حقوق کارگران حتی قبل از مدیران و کارکنان شهرداری مصوبه شورا بود اما اجرا نشده است.

وی خاطرنشان کرد: این مسئله در صحن شورا مطرح خواهد شد و نطق پیش از دستور ما این است که شهرداری این مصوبه را اجرا نمی‌کند.

عضو شورای شهر همدان با بیان اینکه از 6 ماه قبل گرانی موجب اذیت قشر پایین جامعه شده است، افزود: با این حال حقوق کارگران نیز پرداخت نشده که پیگیری می شود.

«حقوق کارگر قبل از خشک شدن عرق او باید پرداخت شود»، این سخن گرانبها از پیامبر اسلام (ص) نقل شده است بنابراین این سخنان ارزشمند باید سرلوحه همه ما در مسائل اجتماعی باشد، تا همه از حقوق یکسانی برخوردار شوند.

کارگران شهرداری جزو زحمتکش‌ترین قشر جامعه هستند که حقوق آنها نیز آنچنان بالا نیست، بنابراین لازم است در پرداختی‌های کارکنان شهرداری این افراد در اولویت قرار گیرند تا در این اوضاع اقتصادی کمتر آسیب ببینند.

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار