16. آذر 1397 - 13:17   |   کد مطلب: 7225
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: با ناحیه‌محوری به مدیریت غیر‌متمرکز در شهر می‌رسیم و مردم ارتباط نزدیکتری با مدیران شهری در اداره و مدیریت شهر دارند.

به گزارش پایگاه خبری جهادپرس، رضا عبدلی بعد از ظهر امروز در پنجمین نشست شهراندیشی همدان با عنوان ناحیه‌محوری و ابعاد آن اظهار داشت: در سال 1387 که در تهران ناحیه‌محوری با دستور شهردار وقت (قالیباف) راه‌اندازی شد نواحی مشکلات و معضلاتی در اداره هر ناحیه به‌لحاظ تعداد نیرو و امکانات داشتند که بعد با گذشت زمان این مشکلات شناسایی و برای برطرف کردن آنها اقدام شد.

 وی برخی از مشکلات را افزایش تعداد نیرو‌ها در 10 سال گذشته، نبود رابطه مشخص و شفاف بین مدیران نواحی و مدیران ستادی و مناطق، بلاتکلیفی ستادی در نحوه پاسخگویی به مدیران نواحی و غیره نام برد و افزود: اما کارکرد مثبت نواحی افزایش ارائه خدمات شهری و ایجاد عدالت و توازن در توزیع بودجه‌های مدیریت شهری بود.

همچنین در حال حاضر در شهر تهران که حدود 8 میلیون جمعیت ساکن و 4 میلیون هم جمعیت شناور دارد اکنون محله‌ای نیست که میدان میوه و تره‌بار نداشته باشد یا فضای سبز و امکانات شهری متناسب فراهم نشده نباشد که همه این مسائل حاصل تضارب افکار مردم با مدیران نواحی و انتقال آن به مدیران بالا‌دستی شهرداری بوده است.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران که خود از آغاز نواحی شهرداری در مناطق 22گانه با آنها کار کرده و مسئولیت اداره آنها را به‌عهده داشته است افزود: تهران 356 محله، 22 شهرداری و 122 ناحیه دارد که این نواحی به شهرداری تهران کمک کرده‌اند نوع برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی خود را منطبق بر نیاز‌‌های مردم سازماندهی کند به این دلیل هم می‌توان گفت شهرداری تاکنون به موفقیت در اداره شهر بزرگی مانند تهران رسیده است.

عبدلی گفت: اکنون مشارکت شهروندان در اداره شهر از حالت متمرکز ستادی به محله‌محوری رسیده است به این دلیل هم رضایت کافی بین مردم مناطق بالا و پایین شهر ایجاد شده است چرا که خدمات عمومی  مانند بی‌آرتی و غیره در این شهر بر اساس نیاز مردم طراحی و اجرا شده است.

وی افزود: اگر در گذشته شهروندی نیاز به مجوز حفاری داشت باید به مدیریت منطقه مراجعه می‌کرد تا پس از صرف زمانی طولانی آن مجوز را بگیرد اما حالا به‌سرعت با بررسی میدانی مدیر ناحیه این مجوز صادر می‌شود، همکاری اداری را مدیر ناحیه به‌موقع انجام داده است و هم شهروند تقاضا‌کننده این خدمات در زمان لازم خدمات خود را به‌موقع دریافت کرده که نتیجه آن هم تأمین رضایت مردم در شهر شده است.

 انتهای پیام/ت*

دیدگاه شما

آخرین اخبار