21. اسفند 1397 - 16:58   |   کد مطلب: 7344
پیگیری‌های نتیجه داد و طرح ساخت مدرسه شهید فراهانی پس از چند سال انتظار سرانجام به بهره‌برداری رسیده و دانش آموزان می‌توانند سال نو را در کلاس‌های نو آغاز کرده و در امنیت کامل درس بخوانند.

به گزارش پایگاه خبری جهادپرس، آذرماه امسال بود که موضوع دبستان فرسوده شهید فراهانی و فعالیت آن باوجود داشتن کد تخریب در رسانه‌ها مطرح شد؛ مدرسه‌ای با بیش از نیم‌قرن قدمت که سقفش بر اثر زمین‌لرزه‌ کوچک 2.5 ریشتری ترک‌خورده بود.

مدرسه‌ای که سال‌ها پیش با نام "ابن‌سینا" در نزدیکی بنای تاریخی برج قربان ساخته‌شده و حالا در یک نوبت "شهید فراهانی" برای دختران و در نوبت دیگر "سعدی" برای پسران نام‌ گرفته و 700 دانش‌آموز در آن درس می‌خوانند.

وضعیت نامناسب این مدرسه فرسوده و ریختن سقف نمازخانه و برخی کلاس‌ها بر اثر زلزله، دل اولیا را لرزاند و تخلیه مدرسه و انتقال فرزندانشان به‌جای دیگر را از آموزش و پرورش خواستار شدند.

هرچند خواست اولیا مبنی بر تعطیلی این مدرسه بسیار فرسوده محقق نشد، اما نوسازی مدارس قول داد تا ساختمان نیمه‌کاره نزدیک مدرسه را تا اسفند آماده‌ کند تا دانش آموزان به آن منتقل ‌شوند.

ساخت بنای جدید مدرسه چند سال پیش آغاز شد، اما به دلیل کمبود منابع مالی به درازا کشید و دانش آموزان ناچار شدند در همان دبستان قدیمی و دارای کد تخریب بمانند؛ مدرسه‌ای که خطر هرلحظه آن را تهدید می‌کند.

فعالیت بیش از 10 مدرسه فرسوده در ناحیه 2 همدان

فعالیت مدرسه فرسوده شهید فراهانی در حالی است که بر اساس قانون، هرگاه یک محیط آموزشی دارای کد تخریب باشد نباید از آن استفاده شود و هرچند مسئولان آموزش و پرورش، عمر این دبستان را بیش از 50 سال می‌دانند، اما رنگ و رخسارش نشان می‌دهد که مدت‌هاست نفس‌های آخر را کشیده و به‌زحمت سرپا ایستاده است.

کلاس‌های رنگ و رو رفته با در و پنجره‌های غیراستاندارد، سقف‌های زرد طبله کرده و پوسته‌پوسته شده و نم داده حتی در طبقه همکف، همگی نشان می‌دهد که مدرسه اوضاع و احوال خوبی ندارد.

پیگیری اولیا دانش آموزان و طرح موضوع در رسانه‌ها موجب شد تا طلسم این طرح چندساله شکسته شده و وعده دادند که بخشی از مدرسه جدید تا پایان اسفند به بهره‌برداری می‌رسد.

حال با گذشت 3 ماه از آن زمان زمزمه‌های افتتاح طرح به گوش می‌رسد و امید می‌رود که دانش آموزان بتوانند سال نو را در کلاس‌های نو آغاز کنند.

 

مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 همدان در این مورد بیان کرد: وضعیت طرح امیدبخش است و بنا بر وعده نوسازی مدارس انتظار می‌رود تا پایان اسفند به بهره‌برداری رسد؛ البته تعطیلات فروردین را هم به‌حساب آورد تا مدرسه آماده شود.

محمّد باب‌الحوائجی به خبرنگار "تسنیم" گفت: بیش از 10 مدرسه فرسوده در ناحیه 2 آموزش و پرورش شهرستان همدان وجود دارد که تعدادی از آن‌ها کد تخریب دارند و مقدار فرسودگی آن‌ها هم با یکدیگر متفاوت است.

مرحله نخست طرح تا آخر اسفند افتتاح می‌شود؛ افتتاح کامل طرح تا مهر 98

مدیرکل نوسازی مدارس استان همدان هم در گفت‌وگو با "تسنیم" بیان کرد: طرح ساخت مدرسه جدید شامل دو بلوک 13 و 14 کلاسه و یک بلوک برای فضاهای جانبی مانند کتابخانه می‌شود.

فرزاد تیموری افزود: پیمانکار در حال نصب تجهیزات آموزشی و گرمایشی لازم در مدرسه است و امیدواریم تا پایان اسفند مرحله نخست طرح شامل بلوک 14 کلاسه به بهره‌برداری برسد.

وی اعلام کرد: بلوک 13 کلاسه هم به دلیل برخی مشکلات چون کمبود اعتبار باقی‌مانده و مهر 98 به بهره‌برداری می‌رسد، اما مدرسه فعلی 12 کلاس داشته و افتتاح یک بلوک برای جابجایی دانش آموزان کافی است.

به گزارش تسنیم، هرچند با افتتاح بخش نخست مدرسه شهید فراهانی و انتقال دانش آموزان به آن خیال والدین از بابت امنیت فرزندانشان راحت می‌شود، اما وجود بیش از 10 مدرسه فرسوده در یک ناحیه آموزشی آن هم در مرکز استان، نکته قابل‌تأملی است.

مدارسی که برخی از آن‌ها کد تخریب دارد و هرچه زودتر باید نسبت به بازسازی آن‌ها اقدام شود تا سلامت دانش آموزان به بهای باسواد شدن به خطر نیفتد.

وضعیت نامناسب مدارس فرسوده ایجاب می‌کند که نه‌تنها آموزش و پرورش برای سال تحصیلی آینده اجازه بازگشایی مجدد آن‌ها را ندهد؛ بلکه دستگاه‌های مسئول چون نوسازی مدارس و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هم تأمین اعتبار لازم برای بازسازی آن‌ها را در اولویت قرار دهند.

گزارش: سمیه مظاهری

دیدگاه شما

آخرین اخبار