12. تير 1398 - 8:39   |   کد مطلب: 7523
با شیوع دستفروشی در شهر همدان، نحوه برخورد با این پدیده به یک چالش مهم تبدیل شده است چراکه برخی معتقدند باید با دستفروشان مماشات کرد، برخی بر برخورد قانونی با آنها اصرار دارند و برخی نیز به ساماندهی دستفروشان اعتقاد دارند.

به گزارش پایگاه خبری جهادپرس، امروزه دستفروشی و نحوه برخورد با دستفروشان به یکی از مسائل پیچیده اجتماعی و نیز چالشی برای مدیریت شهری تبدیل شده است.

 دستفروشی از سابقه دیرینه‌ای در ایران برخوردار است موضوعی که رسانه‌های نوشتاری و دیداری، اخبار و گزارش‌های بی‌شماری را درباره آنها به منتشرکرده و یا به تصویر می‌شکند از سوی دیگر با گسترش شبکه‌های اجتماعی فیلم‌های متعددی از درگیری دستفروشان با ماموران سد معبر ضبط و پخش می‌شود مشکلی که هنوز دولتمردان و مدیران شهری نتوانسته‌اند تصمیم اثربخشی برای رفع آن بگیرند.

جالب اینجا است که برخلاف بسیاری از مسائل اجتماعی افکار عمومی و حتی رسانه‌ها در رابطه با دستفروشی به اجماع نرسیده و گاه از سر دلسوزی، به خاطر مشکلات اقتصادی حاکم بر جامعه به افرادی که از طریق دستفروشی برای خانواده خود کسب روزی می‌کنند حق می‌دهند و گاه به خاطر مزاحمت‌های گاه و بیگاه این شغل، برخورد با دستفروشان را ضروری می‌دانند مانند فیلمی که به تازگی از برخورد ماموران سد معبر شهرداری همدان با دستفروسان پیاده راه بوعلی در فضای مجازی پخش شد و نشان داد برخی از شهروندان به رفتار ماموران سد معبر معترض بودند و بسیاری از افراد حاضر در صحنه هم حق را به ماموران سد معبر دادند.

آنچه مسلم است با توسعه و گسترش شهر‌ها جمعیت دست فروشان نیز رشد چشمگیری داشته، اما عدم انطباق رفتار این افراد با قواعد شهرنشینی و نیز عدم تصمیم‌گیری مناسب برای ساماندهی دستفروشان کار را به جایی کشانده که دو قطبی برخورد قاطعانه و عدم برخورد با دستفروشان شکل گرفته است.

حال سوال اینجاست با این مسئله اجتماعی چگونه باید برخورد کرد؟ در نزاع دستفروشان و مأموران سد معبر حق را باید به چه کسی داد؟ و این که شهرداری همدان در قبال دستفروشان چه سیاستی باید اخذ کند و چه راهکاری بیاندیشد؟

مقابله با بی‌نظمی مطالبه شهروندان است

رئیس شورای اسلامی شهر همدان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان این که با توجه به اخذ عوارض، شهروندان انتظار دارند در شهرشان هرج و مرج، شلوغی و سد معبر نباشد، اظهار داشت: با تلاش‌های صورت گرفته در شورای چهارم و پنجم و همکاری مدیریت شهری در این بخش، 90 درصد مشکلات ناشی از دستفروشی در معابر همدان رفع شده است.

کامران گردان با اشاره به این که شهروندان خواستار نظم در محیط شهر خود هستند عنوان کرد: در حال حاضر در پیاده‌راه‌های شهر همدان دستفروشان در ساعت مشخصی حق پهن کردن بساط خود را دارند و این اتفاق در راستای مطالبه به حق شهروندان صورت گرفته است.

وی افزود: شورای مشورتی کلانشرها و مراکز استان‌ها در بازدید از همدان سیاست شورا و شهرداری همدان در قبال دستفروشان را مناسب ارزیابی کرد و آن را الگویی مناسب برای شهرهای دیگر خواند.

رئیس شورای شهر همدان با اشاره به این که فعالیت دستفروشان در طول روز باعث هرج و مرج در سطح شهر و مشکلات بی‌شمار دیگری در حوزه مدیریت شهری می‌شود گفت: با این حال با توجه به شرایط اقتصادی موجود و مضیقه مالی برخی از شهروندان این اجازه به دستفروشان داده شده که در ساعات شب فعالیت کنند.

دستفروشی عراقی‌ها در همدان

وی تصریح کرد: دستفروشان در همدان شناسنامه‌دار شدند و در فرآیند شناسنامه دار کردن دستفروشان مشخص شد برخی از این افراد از کشورهای همسایه از جمله عراق به همدان آمدند، برخی دیگر نیز از استان‌های اطراف و برخی هم از کسبه همان خیابان بودند که برای فروش بیشتر، عده‌ای را به عنوان دستفروش به خدمت گرفته بودند.

گردان با بیان این که تغییر همیشه سخت بوده و برخی در برابر تغییر از خود مقاومت نشان می‌دهند، اظهار داشت: تعدادی از این دستفروشان بعضاً با یکدیگر همدستی می‌کنند و باعث ایجاد درگیری با ماموران سد معبر می‌شوند تا از دلسوزی مردم به نفع خود بهره برداری کنند.

وی افزود: نمونه بارز این درگیری‌ها در سال 95 بود که برخی دستفروشان سد ماموران سد معبر را شکستند و حتی با نیروی انتظامی درگیر شدند.

رئیس شورای شهر همدان تاکید کرد: ماموران سد معبر بر اساس وظیفه‌ای که به آنها محول شده اجازه فعالیت دستفروشان در ساعات روز را نمی‌دهند که گاه به درگیری می‌انجامد.

گردان با اشاره به این که بسیاری از این ماموران تحصیلکرده هستند و حتی مدرک کارشناسی دارند تاکید کرد: ماموران سد معبر به هیچ عنوان تمایلی برای برخورد با دستفروشان ندارند و حتی بسیاری از این افراد تازه به استخدام شهرداری در آمدند و می‌دانند اگر رفتار خلاف قانون و عرف از خود نشان دهند با آنها برخورد شده و از کار خود اخراج می‌شوند.

درگیری‌ها مستندسازی می‌شوند

وی با اشاره به این که همه شهروندان همدانی به خاطر دارند که قبل از تبدیل خیابان اکباتان به پیاده راه این خیابان چه وضعیتی داشت و حتی برخی افراد در آن به اسم دستفروشی سلاح سرد مثل چاقو و مواد مخدر می‌فروختند، گفت: در حال حاضر این وضعیت ساماندهی شده و خیابان اکباتان از نظم و وضعیت مناسبی برخوردار است.

رئیس شورای شهر همدان با اشاره به این که برخی درگیری‌ها با ماموران سد معبر طراحی شده است و از فیلمی که گرفته شده بعضاً معاندین سوء استفاده می‌کنند، تاکید کرد: به همین دلیل به نیروهای سد معبر تاکید کردیم که درگیری‌ها را مستند سازی کنند تا در موقع لزوم از این مستندات استفاده شود.

وی عنوان کرد: البته شهروندان همدانی نیز در زمان این درگیری‌ها هوشیار عمل می‌کنند و می‌دانند که ماموران سد معبر برای ایجاد نظم در شهر با فعالیت دستفروشان در روز مقابله می‌کنند و همانند فیلمی که به تازگی پخش شده از ماموران شهرداری حمایت هم می‌کنند.

شمشیر دولبه دستفروشی

شهردار همدان هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان درباره مسئله دستفروشی و نحوه برخورد شهرداری با دستفروشان اظهار داشت: در بسیاری از موارد مدیریت شهری برای پیشبرد اهداف خود نیاز به فرهنگسازی دارد که در این رابطه رسانه‌ها می‌توانند تاثیرگذار واقع شوند و به کمک مدیریت شهری بیایند.

وی با بیان اینکه یکی از موارد مهمی که نیاز مبرمی به فرهنگسازی دارد موضوع دستفروشی است، گفت: دستفروشی یک شمشیر دو لبه است یعنی از یک طرف درصورت برخورد با دستفروشان بحث احساسات به میان می‌آید و از سوی دیگر بحث عمل به قانون است.

شهردار همدان عنوان کرد: یک مغازه‌‌دار که مالیات می‌دهد، هزینه اجاره مغازه را بر گردن گرفته و برای ایجاد دکور و استخدام فروشنده هزینه کرده است انتظار دارد ما با دستفروشانی که در مقابل مغازه وی تجمع می‌کنند و مانع فروشش می‌شوند برخورد کنیم.

صوفی با تاکید بر این که در بحث برخورد با دستفروشان پای احساس و عمل به قانون به میان می‌آید عنوان کرد: اگر مدیریت شهری با دستفروشان برخورد نکند بسیاری از شهروندان و رسانه‌ها از شهرداری ایراد می‌گیرند که چرا به وظیفه خود عمل نمی‌کند و اگر برخورد کنیم محکوم می‌شویم که جلوی اشتغال و کسب درآمد افراد را گرفته‌ایم.

وی تاکید کرد: با همه این اوصاف در فیلم‌هایی که از درگیری دستفروشان با ماموران سد معبر شهرداری همدان پخش شده ماموران ما رفتار قانونی ندارند در حالی که در برخی از شهرها رفتارهای بدی با دستفروشان صورت می‌گیرد.

صوفی تصریح کرد: شورای شهر و شهرداری همدان در رابطه با ساماندهی دستفروشان برنامه‌‌هایی از جمله شناسنامه دار کردن آنها را به سرانجام رسانده و برنامه‌هایی نیز در دست اجرا دارد تا هم قانون اجرا شود و هم مانع کسب روزی این افراد نشویم.

نگاهی متفاوت به مسئله دستفروشی

یک کارشناس مسائل اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان این که قدمت دستفروشی به زمان پیدایش شهرها می‌رسد اظهار داشت: نگاه افکار عمومی به دستفروشان و حتی مسئولان گاه همراه با دلسوزی بوده و گاه به عنوان مزاحم قلمداد شده‌اند.

مریم شمشیری‌فر افزود: آنچه دستفروشی را به یک معضل برای جامعه تبدیل کرده است نبود دیدگاهی میان این دو دیدگاه است که هم اشتغال دست فروش را در نظر بگیرد و هم به گونه‌ای ساماندهی شود که ایجاد مزاحمت نکند.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که شیوع دستفروشی در شهرهای کشور از جمله همدان از نبود بستری مطمئن در حوزه اشتغال حکایت دارد گفت: مشاغل کاذب یا به تعبیری دیگر شغل‌های ناپایدار بدون ایجاد شغل پایدار و کسب درآمد ثابت همچنان به حیات خود ادامه می‌دهند.

شمشیری‌فر عنوان کرد: از سوی دیگر در شرایط فعلی جامعه و با وجود گرانی افسار گسیخته و درآمدهای ناچیز بسیاری از شهروندان نیز ترجیح می‌دهند که به جای خرید از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها از دستفروشان خرید کنند.

وی تصریح کرد: با همه این اوصاف نمی‌توان منکر آن شد که ترویج و گسترش دستفروشی به اقتصاد کشور ضربه می‌زند و باعث رشد ورود کالاهای قاچاق به کشور، عرضه محصولات بی‌کیفیت و غیر استاندارد و کساد شدن بازار اصناف مورد تایید و مجوزدار می‌شود.

این استاد دانشگاه با بیان که دستفروشی سبب بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی می‌شود عنوان کرد: برای مقابله با  پدیده دستفروشی یا ساماندهی آن باید به تجارب کشورهای توسعه یافته رجوع کرد.

وی با بیان اینکه ایجاد بازارهای موقت، و صدور پروانه کار از دیگر راهکارهایی است که به ساماندهی دستفروشان کمک می‌کند، تاکید کرد: در نظر گرفتن محدوده زمانی مشخص برای فعالیت دستفروشان یکی از اقداماتی است که در کشورهای توسعه یافته جواب داده و شهرداری همدان نیز در حال حاضر این راهکار را در پیش گرفته است.

انتهای پیام/ ت

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار