24. مهر 1398 - 7:29   |   کد مطلب: 7724
مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان گفت: با انجام مطالعه و تدوین طرح مجموعه شهر، همدان به جمع کلانشهرهای کشور پیوست.

به گزارش پایگاه خبری جهادپرس،حسن ربانی ارشد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، با اشاره به موضوع کلانشهر شدن همدان اظهار داشت: طرح کلان شهر شدن همدان در سال 88 در شورای عالی شهرسازی کشور مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد هر شهری که بتواند "طرح مجموعه شهر" را مطالعه و تصویب کند به عنوان کلانشهر شناخته شود.

وی  با اشاره به اینکه مطابق با مصوبه شورای عالی شهر سازی حتی شهرهایی با جمعیت زیر یک میلیون نفر  نیز می‌توانند با انجام این مطالعه کلانشهر شوند، افزود: طرح مجموعه شهری همدان از مهم‌ترین طرح های بالا دستی  بوده که برای هدایت و توسعه منطقه شهری همدان  به ویژه  شهر همدان بسیار مهم و راهگشاست.

مدیر‌کل راه و شهرسازی استان همدان بیان کرد: طرح مجموعه شهری همدان  به مرکزیت شهر همدان و 6 شهر دیگر نزدیک همدان تشکیل شده‌ که برای هر یک وظایف و نقش‌های مشخص  تعریف شده است‌.

وی با اعلام اینکه همدان توانست "طرح مجموعه شهر" را مطالعه و تصویب کند گفت: در کنار همدان شهرهایی مانند بهارف مهاجران، لاله‌جین و غیره یک مجموعه شهری هستند که ویژگی هیا لازم در طرح را دارند.

ربانی ارشد با بیان اینکه طرح توسعه جامعه همدان نیز در حال پیگیری است، عنوان کرد: هنوز موضوع الحاق چهار روستای قاسم آباد، حسن آباد، علی آباد و شورین قطعی نشده و در حال پیگیری است هرچند الحاق سه روستای قاسم آباد، حسن آباد و علی آباد از مصوبات هیئت دولت است.

وی تصریح کرد: موضوع الحاق این چهار روستا ربطی به کلانشهر شدن همدان نداشته و صرفا موضوع کلانشهری همدان به دلیل انجام مطالعه و تدوین طرح مجموعه شهری همدان محقق شده است.

همدان رسما کلانشهر شد

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: موضوع کلانشهر شدن همدان با پیگیری نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی قطعی شد.

امیر خجسته در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، از کلانشهر شدن همدان خبر داد و اظهار داشت: سالهاست که استان همدان به عنوان یک کلان شهر نامیده می‌شود، موضوعی که امروز با پیگیری نمایندگان استان قطعی شد. وی افزود: با این اتفاق استان همدان می‌تواند از امکانات و اعتبارات ملی ویژه کلانشهرها استفاده کرده و به سمت اجرای پروژه‌های کلان ملی مانند احداث قطار شهری برود.

 نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از این به بعد دولت و مجلس در برنامه ریزی‌های خود برای استان باید به این موضوع توجه کنند، ابراز کرد: با تخصیص اعتبارات ملی به استان همدان به عنوان کلان شهر باید شاهد اتفاقات خوب و بزرگی در استان باشیم.

 وی عنوان کرد: همدان در شرف یک تحول بزرگ قرار دارد به همین دلیل مسئولان استان باید همت کرده و از ظرفیت به وجود آمده به درستی استفاده کنند تا طرح‌های بزرگ ملی در این دیار اجرایی شود.

خجسته  مطرح کرد: همدان ظرفیت خوبی در عرصه گردشگری، کشاورزی صنایع سنگین و سبک دارد پس باید با کلانشهر شدنش نگاه ما نیز به آن تغییر کند یعنی باید برای این شهر نیز در سطح کلان شهرهایی مانند اصفهان، مشهد و غیره برنامه‌ریزی شود.

 انتهای پیام/‌ز

دیدگاه شما

آخرین اخبار