30. دى 1398 - 16:52   |   کد مطلب: 8054
مدیر نظارت بر مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان گفت: افلاتوکسین موجود در شیر بسیار پایین تر از حد نرمال است و هیچ مشکلی برای سلامت مردم ایجاد نمی‌کند.

به گزارش پایگاه خبری جهادپرس،دکتر محمد کاظم زاده اظهار داشت: یک کارشناس صنایع غذایی در یزد مطلبی را مبنی بر سرطان زا بودن افلاتوکسین موجود در شیر بیان کرد که این ادعا به هیچ عنوان مورد تایید وزارت بهداشت نیست و فقط تشویش اذهان عمومی و پایین آمدن سرانه مصرف شیر را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه افلاتوکسین یک نوع سم است که از طریق خاک و نان کپک زده وارد غذای دام و شیر آن می‌شود، ابراز کرد: افلاتوکسین در شیرهای تمام دنیا وجود دارد اما نرم استانداردی برای آن تعیین شده که هیچ خطری ندارد.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان با تاکید بر اینکه در کشور ما میزان افلاتوکسین موجود در شیرهای مصرفی بین 50 تا 60 نانوگرم در هر یک لیتر شیر است، عنوان کرد: این میزان افلاتوکسین موجود در شیر بسیار پایین تر از حد استاندارد است.

کاظم زاده با تاکید بر  اینکه وزارت بهداشت متولی سلامت مواد غذایی مردم است، ابراز کرد: پس مطمئن باشید که اگر مورد خطرناکی وجود داشته باشد وزارت بهداشت به عنوان دستگاه متولی وارد کار شده و اطلاع رسانی می‌کند.

وی با بیان اینکه مردم ما یک سوم لبنیات دنیا را مصرف می‌کنند، عنوان کرد: شایعه کردن چنین موضوعاتی سرانه مصرف شیر را به شدت کاهش می‌دهد.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان با تاکید بر اینکه محصولات لبنی ما به کشورهای اروپایی صادر می‌شود، تصریح کرد: اروپایی ها در این زمینه بسیار سخت گیر هستند، پس اگر کوچکترین مشکلی وجود داشت بلافاصله محصولات ما را برگشت داده و لغو قرار داد می‌کردند.

کاظم زاده با بیان اینکه خود ما و خانوادهایمان هم از شیر صنعتی و محصولات لبنی موجود در سطح بازار استفاده می‌کنیم، ابراز کرد: به مردم اطمینان می‌دهیم که هیچ مورد خطرناکی در شیرهای مصرفی وجود ندارد.

انتهای پیام/‌743/ش

دیدگاه شما

آخرین اخبار